Partneři v sezóně 2018:

Petr Fulín vyhrál závodní víkend v Perguse

15.07.2013

Vítězství v kvalifikaci, zlato z prvního a stříbro z druhého závodu, taková je celková bilance Petra Fulína v závodním víkendu Evropského poháru cestovních vozů na Autodromo di Pergusa.

Český závodník tak celkem získal 21 bodů a v celkovém hodnocení víkendu zvítězil před Slovákem Maťo Homolou a srbským závodníkem Dušanem Borkovićem. Druhý jezdec pražského týmu Křenek Motorsport Michal Matějovský obsadil v celkovém hodnocení šestou pozici, kterou vybojoval díky 5. a 8. místu.

Jezdci týmu Křenek Motorsport patřili od počátku víkendu k nejrychlejším jezdcům celého pole, což ve druhém závodě potvrdil Petr Fulín i nejrychlejším závodním časem 1:52.680. Jako bonus si pak Fulín s Matějovským odváží ze Sicílie i další trofej za vítězství v hodnocení Poháru národů, kde se v celkové klasifikaci vrátili na první místo před Rusko a Slovensko.

Šampionát FIA ETCC má před sebou už jen jeden zavodní víkend, jehož dějištěm bude na začátku října Automotodrom Brno (5-6. října). Před tímto závěrečným podnikem má Petr Fulín na čele tabulky průběžného hodnocení náskok osmi bodů před Maťo Homolou. Michal Matějovský je na místě pátém se sedmibodovou ztrátou na třetí příčku.

Petr Fulín k závodnímu víkendu řekl: "Musím poděkovat týmu za to, že mi připravil auto, které bylo radost řídit. Víkend v Perguse jsem si užil a myslím, že jsme těmito výsledky odčinili zklamání ze Salzburgringu. První závod byl perfektní, podařilo se mi dobře odstartovat a pak už to bylo jen o tom pohlídat si vedení až do cíle. Druhý závod byl výrazně těžší a myslím, že i divácky atraktivnější. Naneštěstí pro mne došlo krátce před cílem ke kontaktu s pomalejším vozem, kvůli čemuž jsem přišel o šanci zaútočit na první pozici a na místo toho jsem musel bránit své druhé místo."

Své počínání v Perguse ohodnotil i Michal Matějovský: "Škoda toho prvního závodu, dobře jsem odstartoval a dostal se až na nárazník Igora Skuze, ten však před šikanou výrazně zpomalil, a já tak musel šlápnout na brzdu v momentě, kdy jsem byl zadním kolem ještě na obrubníku. Auto šlo do hodin a hodně jsem ztratil. Druhý závod pro mne byl už mnohem lepší, opět se mi povedl start a já se díky vyrovnaným časům dostal opět až za Skuze, na kterého jsem už však ve zbývající části závodu nepodařilo nalézt recept na předjetí. Rád bych poděkoval všem lidem z našeho týmu za výbornou práci v průběhu celého víkendu."

Josef Křenek, šéf týmu, k předposlednímu víkendu sezony dodal: "Po páteční prohlídce této trati jsme se báli možných incidentů a říkali jsme si, že budeme rádi, když budeme po závodech v pořádku v cíli. Nyní, když je už po obou závodech, jsem rád, že mohu konstatovat, že se nám zde podařil velice dobrý výsledek, díky kterému můžeme odjíždět spokojeni. Díky už zmíněným obavám jsme absolvovali minimum kol v testech i tréninku a přesto oba naši jezdci v průběhu obou dnů patřili k nejrychlejším v celém poli. Jsem rád, že se poslední podnik šampionátu bude konat u nás v Brně, a že se tak v závěrečných závodech budeme moci představit přímo před zraky našich fanoušků."

Průběh 1. závodu:

1. kolo – Ladygin se v první zatáčce dostal mimo trať, čehož Fulín využil k předjetí na P1 / Matějovský se probojoval na P5 / Ksenia Niksová poslala auto přes střechu a na trať vyjel safety car
2. kolo – za safety carem
3. kolo – restart závodu / Fulín P1 / Matějovský P6/4 (v kategorii) / na Matějovského se dotáhnul Borković s Chevroletem
4. kolo – Borković předjíždí Matějovského
5. kolo – Fulín vede s náskokem 3.3 s před Homolou / před Matějovského se dostává Igor Skuz se Seatem.
6. kolo – před Homolu se na P2 posouvá Dušan Borković
8. kolo – Borković zajíždí nejrychlejší kolo (1:52.714) / Matějovský jde v šikaně při souboji se Skuzem do hodin / náskok Fulína na Borkoviće představují 4 s / Fulín předjíždí první vozy kategorie S1600
10. kolo – Borković snižuje ztrátu na Fulína na 2.7 s / Matějovský na P15
11. kolo – v posledním kole se Fulínův náskok vrátil na necelé 4 s / Matějovský P14/7

Michal Matějovský dodatečně po závodě obdržel penalizaci 30 s za předjíždění pod žlutou vlajkou, tato penalizace jej odsunula na P8 ve třídě.

Průběh 2. závodu:

1. kolo – první zatáčkou projel Fulín na P7 před Borkovićem / v cíli prvního kola Fulín P6, Matějovský P13

3. kolo – v nájezdu do první zatáčky předjíždí Fulín nejdříve Oriolu a poté i Skuze a jde na P4/2 / Matějovský se dostává na P9/5 / Oriola odstupuje

4. kolo – do čela jde Homola přes Dablandera / Fulín předjíždí Karamyševa

5. kolo – Fulín zajíždí dosavadní nejrychlejší kolo (1:52.680) / odstupuje Peter Rikli / Homolův náskok na Fulína je 3.9 s

6. kolo – Fulín jde před Dablandera na P2 / Matějovský na P7 s minimálním odstupem za Igorem Skuzem

7. kolo – Fulínova ztráta na Homolu je 2.5 s

8. kolo – rozdíl mezi Fulínem a Homolou jsou 2 s / Borković předjíždí Dablandera a jde na P3 / Homola dojel dva vozy kategorie S1600, díky čemuž se mu Fulín přiblížil až na 1 s

9. kolo – krizovka a zároveň velký moment Petra Fulína v nájezdu do první zatáčky – Fulín se dostal kolo na kolo s Brucknerovou fiestou, auto šlo do smyku a chybělo jen málo, aby celá událost skončila pro české barvy nešťastně / momentu využívá Borković a dotahuje se na Fulínův nárazník

10. kolo – k žádné další změně nedošlo – Homola vítězí s náskokem 1.3 s před Fulínem a Borkovićem / Matějovský projíždí cílem na P5 v kategorii S2000